top of page
Search

KRONPLATZ arvustus: suusareis Itaalia Dolomiitidesse

Kronplatz on osa maailma suurimast suusapiirkonnast Dolomiti Superski, kus üheainsa pääsmega on võimalik suusatada 1200 km jagu hooldatud suusaradasid. Oma Dolomiti sõsarkuurotitest eristab Kronplatzi ülimoodne 22 gondlist (!) koosnev tõstukite süsteem ja muljetavaldav kunstlume tootmine, mis tagab 119 km pikkusel suusamäel 100% lumekatte.
AJALUGU


Tänase Kroonplatzi suusa- ja matkapiirkonna nurgakivi pandi paika 1871. aastal, kui raudteefirma Südbahngesellschaft ehitas uue Itaaliast Austriasse viiva raudteeliini, luues nõnda eeldused turismi arenguks. Peale mägironijate nautisid peagi ka esimesed suusatajad Kronplatzi, mida hakati arvukates reisijuhtides kiitma kui vapustavate panoraamvaadetega mäge. Toona sai suusatada ainult matkasuuskadel.


1960. aastas asutas seltskond ärimehi esimese suusatõstukeid opereeriva kompanii, mis on tänaseks kogu Kronplatzi masinavärgi omanik ja ühtlasi ka varem mainitud Dolomiti Superski asutajaliige. 1975. aastal esitasid nad kohalikule reklaamiagentuurile tellimus suusamäele ühtse logo väljatöötamiseks. Sellest sündis Kronplatzi kukk “Giggo”, mis on nüüdseks üks Lõuna-Tirooli mägipiirkonna tuntumaid kaubamärke.Tõeline innovatsioon läks lahti 1985, kui praktiliselt kõik vanad tooltõstukid asendati kiirete ja moodsate gondlitega. Lisaks selle rajati uued tõstukite baasjaamad, lumekahurid ja täiendavad raudteepeatused lihtsustamaks liikumist erinevate suusakeskuste vahel. Viimasel kümnendil on Kronplatzis pööratud suurt tähelepanu kultuuri ja meelelahutuse edendamisele.


Mäe kõige kõrgemas tipus on mägironijate pärandile pühendatud muuseum, gigantne "rahu kella" monument ja peen tärnidega pärjatud gurmeerestoran. Lumeklubi reisib Kronplatzi veebruarikuus, mil leiavad aset karnevalipidustused, mis muudab puhkuse Kronplatzis tõeliselt täisväärtuslikuks suusaelamuseks.LASKUMISED JA RAJAD


Kronplatzis on 119 kilomeetrit suusatavat maastikku igale tasemele ja võimele. Keskuse kõrgeim tipp on 2 275 meetrit ning isegi kui ilmataat ei ole nõus lume alal koostööd tegema, saab kõik rajad 450 lumekahuri armeega 100% ulatuses kunstlumega kaetud. Mäe tipus asuv platoo on ideaalne koht kõigile päikest otsivatele talisportlastele, kus saab nautida 360-kraadist panoraamvaadet ümbritsevatele dolomiidimägedele.


"Tipptasemel gondlite süsteem võimaldab keskuse külastajatel katta ühe suusapäevaga kaks korda rohkem maad, kui nad seda muidu teha saaksid".

Panetone suusasektoris asuvate ülilaiade siniste ja õrnalt punaste radadega on Kronplatz ideaalne suusakeskus eelkõige edasijõudnud algajatele ja kesktasemel suusatajatele. Edasijõudnud suusatajad peaksid langema teisele poole Panetone, kus on mõned pikad ja rasked mustad rajad, mida Itaalia maailmameistrivõistluste meeskond on varem kasutanud treeningbaasina.Nagu juba mainitud on Kronplatzis kasutusel äärmiselt efektiivne tõstukisüsteem: 22 tipptasemel gondlit ning neli 6-kohalist kiirtoolitõstukit on praktiliselt kaotanud tüütud tõstukite järjekorrad ja võimaldab keskuse külastajatel katta ühe suusapäevaga kaks korda rohkem maad, kui nad seda muidu saaksid teha.


Freestyle'i fännidel on võimalus valida kahe lumepargi vahel: Easy Park ja Jip Park. Easy Park pindala on 18 000 ruutmeetrit, mis teeb iga freestyle'i sportlase südamelöögid kiiremaks: kickerid, kastid, rööpad ja palju muud. 6000 ruutmeetrilises Jip Parkis on enamik funktsioone loodud spetsiaalselt lastele ja algajatele.


Väikesed suusasõbrad leiavad üsna palju lasteparke, nii et igavus pole Kronplatzi suusapäeval kunagi teemaks. Hämmastavad lastealad asuvad Kronplatzi mäetipul ja Brunecki/Reischachi tugijaamas (meie hotellile kõige lähedasem baasjaam).KUURORTKESKUS


Kronplatzi suusapiirkonna suurim ja tähtsaim linn on baastõstukitest 3 km kaugusel olev Bruneck. Seal on muljetavaldav vanalinn ajalooliste kirikute, värviliste ostutänavate ja uulitsaäärsete kohvikutega. Linna kuulsaim vaatamisväärsus on Castello di Brunico: 13. sajandi kindlus, mis kõrgub linna kohal just nagu Toompea loss. Suusatõstukiteni viib tasuta ski buss, mille peatus on Lumeklubi hotellist 50m kaugusel.


Kui soovite osa saada mõnest after-ski peostseenist, siis suunduge populaarsesse K1 baari Reischachi baasjaamas, kus iga päev kell 14.30 panevad DJ-d asja käima ja inimesed tantsima. Muusika jätkub varajasteni hommikutundideni. Alates kella 21.00 muutub K1 kahel erineval korrusel omapäraseks ööklubiks, mis tõmbab peolisi nii lähedalt kui kaugelt. Siinne atmosfäär on sundimatu ja väga pingevaba ning pole harvad juhud, kui siit leiab inimesi varastel hommikutundidel ikka veel suusasaabastega.


Veel üks hõivatud baar on Giggeralm, samuti Reischachis, kus muusika algab iga päev kell 13.00 ja jätkub kogu päeva. Puka Naka Club meie kodulinnas Bruneckis on uus stiilne baar ja ööklubi, millest on saanud piirkonna ööelu kuumkoht. Nädalavahetustel on klubi avatud kella 3.30-ni, et suusatajatel oleks hea pikka õhtut veeta.


Fotod: @Skirama Kronplatz & ©wisthaler.com


KOKKUVÕTE


Kronplatz meelitab kõiki suusasõpru, kes otsivaid laiu, avaraid siniseid ja õrnalt punaseid suusaradu. Suurejooneliselt 2275 m kõrguselt platoolt avanevad aukartustäratavad 360° panoraamvaated teiste Dolomiiti mägede ja Kirde-Alpideni.


Keskuse trumpkaardid on maailmatasemel rajahooldus, ülimoodsad ja efektiivsed gondel-tõstukid ja 450 kahurist koosnev keerukas lumevalmistussüsteemile, mis garanteerib kunstlume valmiduse 119 km pikkuse suusaraja igal kilomeetril.


Nõlvadel on rohkelt siniseid radasid algajatele, punaseid sõite edasijõudnutele ja viis musta nõlva adrenaliini jahtijatele. Lastele on pühendatud mitu suusaaeda, Kids Safety Park, Snow Park, lasterestoran ja lasteklubid.


Suusamelule annab väärtust juurde muinasjutuline Brunecki linnake, mis on valitud Itaalia parimaks väikelinnaks, kus elada. Kuigi suusakuurotide puhul on ühte kindlat kuldmedalisti keeruline nimetada, pretendeerib Kronplatz õigustatult võimsa Dolomiti Superski suusakarusselli parima keskuse tiitlile.

EELISED

KITSASKOHAD

+ Rajale pääseb järjekorrata

- Limiteeritud arv raskeid laskumisi

+ Moodsad gondel-tõstukid

- Vähe võimalusi off-piste sõiduks

+ Lumekindel

- Kõrge hinnaga mäepilet

+ Maalilised panoraamvaated

+ Väga sobilik peredele ja lastele


Lumeklubi suusareis Kronplatzi


2022/2023 suusahooajal on Lumeklubi liikmetel võimalus osaleda meie klubireisil Kronplatzi suusakeskusesse, mis toimub veebruari koolivaheajal kuupäevadel 24.veebruar - 03.märts 2023. Klubireisi täpsemate detailide jaoks kliki allpool olevat nuppu ja registreeru nüüd.