top of page
Search

LES 2 ALPS arvustus: suusareis Prantsusmaa Alpidesse

Les Deux Alpes kuurort Prantsusmaal on mitmete suusamaailma rekordite omanik. Näiteks on L2A nimel Euroopa suurima pindalaga aastaringselt suusatatav liustik ning maailma suurim kõrguste vahe kuurorti kõrgemaist tipust alla küla keskuseni - 2200 m.
AJALUGU


Nimetus "Kaks Alpi" ei viita mitte mägedele nagu võiks arvata, vaid hoopis kõrvuti asetsevatele küladele Venosc ja Mont de Lans, mis asuvad pikliku Les 2 Alpes'i kuurordi lõuna- ja põhjatippudes.


Piirkond, mida tunneme tänase L2A suusapiirkonnana, oli algselt vaid kitse- ning lambakarjustest koosnev maaelu kogukond, mida vahetevahel väisasid kütid karusnaha jahil või kaevurid vääriskivide jahil.


Esimene "suusatõstuk" valmis 1925 ja oli lihtne puksiirköis, kuid pidu ei jätkunud kauaks, kuna see vaid 15 minutit pärast uhket avatseremooniat alla kukkus (tänapäeva tõstukid on märksa usaldusväärsemad 😂). Järgneva 20 aasta jooksul kuni Teise Maailmasõja lõpuni suuremaid investeeringuid ega arenguid L2A-s ei toimunud.


1946. aastal moodustati aga esimene kohalik suusakool, kuhu esimesel päeval registreerus suisa 45 innukat õpilast. Seejärel kulus kuurordil enda tõeliseks sisseseadmiseks umbes 10 aastat: high-tech gondli avamine 1956. aastal ja ühe maailma esimese suusapassi turule toomine aasta hiljem, aitasid Les 2 Alpes'il arendada kõigi järgnevate suusakuurordite prototüübiks.1970. aastaks oli äri õitsele löönud ja Les 2 Alpes'is oli nüüd 40 hotelli, 46 suusalifti ja 150 km hooldatud, tõstukiga teenindatud suusaradasid. 1980-ndate lõpuks ulatusid tõstukid 2568 m kõrgusele, võimaldades aastaringselt liustiku ligipääsu tänu Jandri Express gondolile, mis on endiselt tuntud kui maailma kiireim suusagondel. 1989. aastal valmis Prantsusmaa kõrgeim köisraudtee, mis muuhulgas on ka üks väheseid maa-aluseid köisraudteid kogu maailmas.


Les 2 Alpes on nüüdseks Dauphine'i piirkonna suurim suusakuurort ja legendaarse Chamonix' mägikeskuse järel teine kõige vanem suusakuurort Prantsusmaal. Tänapäeva Les 2 Alpes on tuntud selle poolest, et on lumekindel, efektiivsete tõstukitega kuurort, kus on suurepärane seltskondlik elu ja palju tegevusvõimalusi nii talvel kui suvel.LASKUMISED JA RAJAD


Les Deux Alpes asub kõrgel Oisansi regioonis, kus suusaala ulatub 1400 – 3600 m kõrgusele. See kõrgus tagab kuurordile suurema osa hooajast lumekindlad tingimused peaaegu kõigile ametlikele radadele, mida on ühtekokku 200 km jagu. Keskuse 47 lifti ja üks köisraudtee võimaldavad juurdepääsu 96 rajale, millest 17 on rohelised (kerged), 45 sinised (keskmised), 22 punased (raskemad) ja 12 mustad (ekspertidele).Les Deux Alpes'i suusapiirkond on jagatud kaheks piirkonnaks: parempoolne väiksem Vallée Blanche'i sektor ja vasakpoolne liustikuala, kus on suurem osa suusaradadest. Enamus radadest seal sektoris on läänesuunalised ja saavad palju päikest (mis on meelele hea, aga rajameistritele tüütuseks). Liustiku tipust on võimalik suusatada alla küla keskuseni tervenisti mööda siniseid nõlvu.


Ainulaadse omadusena pakub Les Deux Alpes ka elavat suvist suusamaastikku, kus liustiku tipus asuvad lumepargid, hoolitsetud suusarajad ja lihtsad õppenõlvad. See meelitab kohale suusameeskondi, võidusõitjaid ning freestyle-suusatajaid (Kelly Sildaru) üle kogu maailma.KUURORTKESKUS


Les 2 Alpes on üsnagi suur suusalinn, kus elab rohkem kui 2000 alalist elanikku ja mida külastab tipphooaja nädalavahetustel umbes 30 000 külalist, muutes selle Prantsusmaa üheks elavaimaks suusakuurortiks. Siin on hea valik kauplusi, suur hulk kohvikuid ja restorane, mitmeid elavaid baare ning ka kolm ööklubi. Lisaks on linnas ka kino, kaks keeglisaali ning mitmed spaad ja ilusalongid.


Just Les 2 Alpes pakub Prantsumaa parimat vastet tavaliselt Austria kuurortidega seostatavale after-ski peokogemusele. Pidutsemine algab pärastlõunal Toura sektoris asuvas nõlvapoolses Pano baaris lumepargi lähedal ning Austria stiilis Umbrella baaris hotelli Cote Brune kõrval küla baastasandil. Sealt edasi liigub peomelu populaarsetesse kesklinna baaridesse, nagu Smokey Joes (Smokey's) ja La Grotte du Yeti. Ööelu kihab seejärel varajaste hommikutundideni ööklubis l'Avalanche.


"Les 2 Alpes pakub Prantsumaa parimat vastet tavaliselt Austria kuurortidega seostatavale after-ski peokogemusele"

Väga heal tasemel on ka linnavalitsuse avalikud spordirajatised nagu näiteks täismõõtmetes uisuväljak ja soojendusega välibassein. Saadaval on ka mootorsaani ekskursioonid, räätsamatkad ja deltaplaaniga lendamine.


Täiendavat meelelahutust pakub ehtne jääkoopa külastuskeskus, kuhu pääseb liustiku tipus oleva maa-aluse köisraudteega, mis teenindab ka lihtsalt jalutajaid, mitte vaid suusatajaid. Jalutajad pääsevad ligi ka peamiste liftide läheduses olevatele mägibaaridele ja restoranidele nautimaks kauneid vaateid, mida L2A suusapiirkond pakub.


Fotod: Les 2 Alpes/@Pyrène Duffau


KOKKUVÕTE


Les Deux Alpes on üks suurimaid ja tähtsamaid suusakuurorte Prantsuse Alpides, mis on eelkõige tuntud Euroopa suurima suusatatava liustiku poolest. Lisaks sellele uhkeldab L2A maailma suurima suusarajal asetseva vertikaalse langusega: 2268 meetri kõrgune ergastav laskumine, mille saab kogu tee pikkuses ilma peatusteta maha sõita.


Kuurordis leidub ka Prantsusmaa üks suuremaid lumeparke ning rohkelt freeride ja off-piste võimalusi. Samas on seal suurel hulgal algajatele mõeldud kergesti ligipääsetavaid nõlvasid ja palju suusatamisega mitteseotud vaatamisväärsusi ning tegevusi. Les Deux Alpes pakub mitmekesiseid sõiduvõimalusi ja on ideaalne valik erinevate võimetega rühmade jaoks.

EELISED

KITSASKOHAD

+ Koguperesõbralikud laskumised

- Suured 70-ndate stiilis majakompleksid

+ Maailmatasemel tõstukid

- Pikem sõiduaeg lennujaamast

+ Lumekindel

+ Prantsusmaa parim õhtumelu

+ Väga hea hinna-kvaliteedi suhe


Lumeklubi suusareis Les 2 Alpes'i


2022/2023 suusahooajal on Lumeklubi liikmetel võimalus osaleda meie klubireisil Les 2 Alpes suusakeskusesse, mis toimub talvisel koolivaheajal kuupäevadel 1. jaanuar - 8. jaanuar 2023. Klubireisi täpsemate detailide jaoks kliki allpool olevat nuppu ja registreeru juba kohe :)