top of page
Search

LIVIGNO arvustus: suusareis Itaalia Alpidesse

Sügaval sisemägedes asuval Livigno suusakuurordil on eelkõige tax-free ostuparadiisi maine, kuid see paistab rohkem silma sügava lume ning maailmatasemel liftide ja suusaradade poolest. Erinevalt paljudest Euroopa suusakuurortidest pole Livigno vaid suusatajatele, vaid ka lumelauduritele. Siin meeldib autojuhtidelegi – müügil on Alpide odavaim kütus! :D
AJALUGU


Livigno suusakeskust tuntakse kui Euroopa "väike Tiibet" oma suure kõrguse ning üsnagi ligipääsematu asukoha tõttu. Tänane tax-free poodlemisparadiis on juba alates 14. sajandist, mil siinkandis moodustati esimene kihelkond, olnud maksuvaba piirkond, sest maksuametnike jaoks oli ränkraske matk üles mägedesse liiga vaevarikas, mistõttu nad lihtsalt kunagi ei käinudki maksu kogumas.


Sel põhjusel oli ka turims kuni 1950. aastateni Livignos võimalik ainult suvel, kuna talvel oli linna viiv juurdepääs lume tõttu suletud. Vaid vähesed entusiastid, eelkõige sakslased, olid talvel piisavalt hulljulged ronimaks oma kelkudega üles Livigno mäetippudele, et sellest värskest puuderlumest maksimumi võtta.Tänu uutele taristu investeeringutele kümnendi keskpaigas hakkas linna viiv mägitee - kuigi vahelduva eduga - ka talvel opereerima.


Esimesed kaks suusatõstukit ehitati 1959. aastal, kuid kuurort sai massturismile tõeliselt avaneda tänu 1965. aastal Šveitsi poolele ehitatud tunnelile, mis avas Livigno mäekuru uutele külalistele nii suvel kui talvel. Esialgsetest 6 hotellist ja 2 suusatõstukit on tänaseks saanud rahvusvahelise haardega tippkuurort, kus on üle 100 hotelli kokku 4800 voodikohaga; enam kui 900 iganädalaselt renditud korterit; 32 moodsat suusatõstukit, mis teenindavad 115 km laskumisradu.


"Livigno on algusest peale maksuvaba piirkond olnud, sest ametnike jaoks oli matk üles mägedesse niivõrd vaevarikas, et nad lihtsalt ei käinudki kunagi maksu kogumas."LASKUMISED JA RAJAD


Livignos on kaks eraldi suusapiirkonda: üks mõlemal pool orgu. Neist suurem on Costaccia-Carosello 3000 läänes, mille tasased nõlvad külgnevad peaaegu kogupikkuses kuurotlinna enda ehitistega. Idaküljel olevas Mottolino piirkonnas asub Livigno auhinnatud lumepark, mida peetakse Šveiti LAAX-i keskuse omaga võrdväärselt maailma parimaks. Mõlemad suusasektorid on omavahel ühendatud tasuta suusabussi või jalutuskäiguga.


Livignos suusatamine sobib kõikidele tasemetele. Mäejalami madalamatel lõikudel on lihtsasti ligipääsetavad sinised raja, mis on tipust kinnised (s.t. kõrgemalt poolt ei saa keegi tulla ja mööda kihutada), luues seega algajatele ideaalsed tingimused. Suurem osa hooldatud radadest on keskmise raskusega punased ja edasijõudnud suusatajatele pakuvad mõnevõrra proovilepanevama treeningu paar lühikest musta laskumist.Livigno oru ümbrus pakub suurepäraseid freeride sõiduvõimalusi, kus on avar maastik ning suurepärane pehme puuderlumi. Sellest hoolimata on väljaspool hooldatud radasid sõitmine lubatud ainult teatud piirkondades Mottolino (ida) poolel ja ainult kohaliku giidi saatel.


Neile, kes aga mööda maastikuväljasid vantsida ei raatsi, pakub Livigno suusakeskus ka võimaluse kamba peale rentida suusakopteri, mis viib €€€ eest otse parimate pehme lume maastikuväljadeni. Niisuguseid tagamaareise korraldatakse alates ühepäevastest proovisõitudest kuni kuuepäevaste ekskursioonideni.KUURORTKESKUS


Livigno arhitektuur on tõeliselt nauditav - siin ei leidu inetuid betoonist korterelamuid, vaid kogu linn on ehitatud chalet-stiilis. Maalähedased puidust aidad ja traditsioonilised vanad majad asuvad kõrvuti väikeste hotellide ja apartementidega, mis annab kogu piirkonnale atraktiivse alpilinnakese võlu.


Livigno kõige ilmselgem suusatamisega mitte seotud atraktsioon on tollimaksuvaba ostlemine: oodata võib häid allahindlusi kaamerate ja riiete osas ning tavaliselt kõrgelt maksustatud kaupadele nagu alkohol ja tubakas.


Enese hellitamiseks ja lõõgastumiseks väljaspool suusakostüümi proovige Aquagranda spaad, mis asub Livigno põhjapoolses otsas oleva järve kaldal. Selles stiilses kompleksis on erinevad basseinid, vee- ja massaaživõimalused, spordisaal ja ilusalong. Aktiivsemate alternatiivide hulka kuuluvad Livigno San Rocco kvartalis asuv uisuväli, mootorsaaniga sõitmine või autode, go-kartide ja ATV-dega jäärajal libisemine.


Livigno on kuulus Itaalia elavaima après-ski poolest, kuigi kõige suurem peomelu läheb käima hilisematel öötundidel. Laskumiste lähedal asuv après-ski piirdub enamasti vaid käputäie baaridega peamiste liftide baasterminalide juures. Neist üks elavamaid on Stalet ja asub Carosello suusasektoris. Hotelli Concordia lähedal asuv Ice Bar on samuti populaarne Austria stiilis après-ski peo atmosfääri poolest.


Kuna kuurort paikneb piklikult väljaveninud orus, puudub sellel keskne fookus. Seetõttu on paljud parimad peokohad kui väikesed täpikesed ümber küla laiali, üksteisest piisavalt kaugel, et muuta kuurorti üldine õhkkond pigem vaiksema poolseks. Sellest esmamuljest hoolimata on Livignos siiski palju häid pubisid, elavaid baare ja mõned väga korralikud klubid.


Daphne pubi on küla lõunapoolses otsa kõige kuumem koht. Helvetia ja Kuhstall on kaks head elavat baari, mis asuvad üksteisest vaid mõne sammu kaugusel kuurorti keskkvartalis - viimane neist on eriti populaarne oma elava muusika seansside poolest. Paljudes baarides on ka väikesed tantsupõrandad, kuid ööklubi Kokod on kuurordi ainus tõeline piisava suurusega hilisõhtune tantsuklubi.


Vaatamata Livigno tollimaksuvaba staatusele ei ole kohalikes baarides ja restoranides hinnad märgatavalt odavamad kui võrreldes teiste Itaalia kuurortidega, kuid nad on siiski tunduvalt odavamad kui Prantsusmaal või Šveitsis.
KOKKUVÕTE


Šveitsi piiri lähedal asuv Livigno suusakuurort asub säilitab endiselt oma maksu- ja tollieeskirjad, mis on ülejäänud Itaaliast eraldiseisvad. Enamasti puudeta ja sageli pilvedega varjatud mägine ümbrus loob tõepoolest mulje, et see on maailm omaette.


Siinne hea hinnaga poodlemine on paljudele külastajate jaoks sama suur meelistegevus kui suusatamine ise. Üldiselt reklaamitakse Livignot kui ideaalset suusasihtkohta algajatele, see on hea valik ka kesktaseme suusatajatele ja lumelauduritele - eriti neile, kes otsivad väga head hinna-kvaliteedi suhet ja kes naudivad elavat apres-ski peomeeleolu.


Keskuse 115 km pikkused suusarajad on väga lumekindlad, asuvad enamasti kõrgemal kui 2000 m ja on teotatud korraliku lumevalmistamise süsteemi poolt. Nõlvad sobivad kõige paremini keskmise tasemega suusatajatele, kuid edasijõudnumad suusatajad naudivad ka freeride'i võimalusi ja oru serva tasased nõlvad on algajatele paras jõukatsumus.


Linnas on hinnad märgatavalt madalamad kui paljudes suuremates kuurortides, eriti kui võrrelda seda üle piiri asuva Šveitsi legendaarse luksuskuurortiga St. Moritz. Livigno aga ei tee kvaliteedis järeleandmisi: suur osa majutuskohtadest on kõrgel tasemel, toit üldjuhul suurepärane nagu Itaalias ikka ja mõned paljud baarid võivad päikesepaistelisel päeval tõelisteks peoplatsideks muutuda. Veenduge selles ise!

EELISED

KITSASKOHAD

+ Suurepärane pehme lume maastikusõit

- Suusaala eraldatud kaheks eri sektoriks

+ Väga hea hinna-kvaliteedi suhe

- Limiteeritud arv raskeid laskumisi

+ Lumekindel

- Pikem sõit lennujaama

+ Itaalia parim apres-ski peostseen

+ Eraldatud looduslähedane atmosfäär


Lumeklubi suusareis Livignosse


2022/2023 suusahooajal on Lumeklubi liikmetel võimalus osaleda meie klubireisil Livigno suusakeskusesse, mis toimub kuupäevadel 18. - 25.märts 2023. Klubireisi täpsemate detailide jaoks kliki allpool olevat nuppu ja registreeru nüüd.