top of page
Search

Leksikon: suusareisi terminite seletav sõnaraamat

Nagu iga tegevusvaldkonna puhul on ka mäesuusatamises oma kõnepruuk ning konkreetsed terminid, mille üksteisest eristamine võib paras pähkel olla (miks peavad sõidustiilide Freeride ja Freesyle nimed küll nii sarnased olema 😂). Käesolev artikkel seletab suusareisi kõige vajalikumad terminid inimkeeli ära.



Après-ski

Après-ski on laialtlevinud prantsuskeelne termin, mis viitab peale suusaradade sulgemist (kella 16:30 paiku) järgnevale sotsiaalsele ajaviitele ning peoolustikule. Levinud eelkõige Austria ja mõningates Prantsuse suusakeskustes algab suusapäevale järgnev sotsialiseerumine esimesena pihta mäejalamil olevatel terrassidel ning sofabaarides ning jätkub öötundideni kuurortkeskuse ööklubides.


Suusapatrull

1990. aasta komöödiafilm, aga ka kuurordis töötavad koolitatud instruktorid, kes tagavad radade ohutuse, patrullivad nõlvadel ja eemaldavad tormijärgseid võimalikke takistusi. Olles läbinud parameedikute väljaõppe pakuvad nad rajal viga saanud suusatajatele ka esmaabi.


Piste

Järjekordne prantsuskeelne termin, mis viitab ametlikele, tähistatud suusaradadele. Mäekaardil on iga piste värvitud vastavalt raskusastmele kas roheliseks (lihtne), siniseks, punaseks või mustakas (raske). Raskusastmest olnemata on kõik need nõlvad suusakuurorti poolt kontrollitud ning sõitmiseks heaks kiidetud. Iga õhtu peale liftide sulgemist sõidab suusapatrull kõik rajad läbi veendumaks, et keegi pole hätta jäänud ja rajad on õhtuseks hoolduseks puhtad.


Puuder

Värske ja õhuline looduslikult mahasadanud lumi, mis kohati küllaltki sügav. Nii mitmegi asjaarmastaja hinnangul on puudri peal sõitmine kõige ehedam ja sensatsioonilisem suusaelamus, kuid see eeldab jällegi vastava varustuse ning oskuste olemasolu.


Off-piste

Suusatamine väljaspool kuurort keskuse ametlikke suusaradasid loodusliku pehme puuder-lume peal. Off-piste on väljaspool suusakuurorti vastutusala, mistõttu ei käi ka suusapatrull neid alasid üle kontrollimas.


Backcountry

Sageli kasutatud kui off-piste sünonüüm, on tagamaasuusatamine tegelikult off-piste konkreetne vorm kaugetel looduslikel ja tähistamata nõlvadel väljaspool suusakuurordi piirkonda. Seda tüüpi suusatamine ja lumelauasõit leiab aset mägede kõige kõrgemates ja kaugemates sektsioonides ja hõlmab tavaliselt mitu tundi ülesmäge ronimist või suusamatkamist. Kuna tagamaa ei ole patrullitud ega laviiniohtudest puhastatud, on see piirkond mõeldud vaid teadlikele ekspertidele või ametliku giidiga gruppidele.


Heli-skiing

Olgugi et mitte just kõige odavam lõbu (hinnad alates 400 € inimese kohta), on helikopteriga kaugetesse ja raskesti ligipääsetavatesse tagamaa piirkondadesse lendamine teinekord oma hinda väärt, kui see hoiab matkamise arvelt pool päeva kokku. Heli-skiing ei ole mõeldud ainult Red Bulli ekstreemsõitjatele, sest ka tavaharrastajad võivad nautida kopterisõitu, et koos giidiga mahedamatel nõlvade alla libiseda.


Freeride

Seikluslik off-piste suusatamine. Freeraiderid armastavad suuri piiranguteta puuderlume väljasid. Tihti kuuluvad freeride sõitude hulka ka puude vahel manööverdamine ja väikestelt kaljudelt alla hüppamine. Mitte segi ajada freestyle suusastiiliga.


Freestyle

Vigursuusatamine ehk kõik see, mida teeb Kelly Sildaru. Nimetus pärib 1960 aastatel alguse saanud suusavõistlustest, kus osalejad pidid mil läbima osa võistlusrajast kohustuslikus formaadis korrektse tehnikaga, millele järgnes “vabas stiilis” (freestyle) etapp, kus oli lubatud sooritada enda valitud trikke.


Lumepark

Spetsiaalne freestyle-ala, mis on täis hüppeid, kaste, rööpaid ja muid õhutrikkide tegemiseks vajalikku taristut. Paljudes keskustes on tavapäraselt kaks lumeparki: üks uljaspeadele ning teine lastele ja rohelistele.


Le järjekord

Õnnetu situatsioon liftide allosas, mille põhjuseks on sageli asjaolu, et inimesed tahavad oma sõpradega koos istuda ega täida tõstuktoolidel kõiki kohti ära 😆


 

Lumeklubi väljasõidud 2022/23 hooajal


Tahaksid sa Prantsusmaal nautida apres-ski meeleolu või kihutada mööda Itaalia off-piste nõlvasid? Siis liitu Lumeklubiga ning osale ühel meie eelolevatest klubireisidest. Lumeklubis ootavad sind lõbusad ühised väljasõidud ning kirglik asjaarmastajate seltskond. Kõikide meie klubireiside nägemiseks kliki allpool olevale nupule!




 



bottom of page